Izpadanje las je popolnoma normalen pojav, vse dokler nam v 1 dnevu ne izpade več kot 100 las.
Vsaka tretja oseba se vsaj enkrat v življenju sooči z močnim izpadanjem las. Pogostokrat si lahko pomagamo sami, da izpadanje las zaustavimo. Preden se problema lotimo na pravi način moramo poznati vzrok izpadanja las.
V nadaljevanju odgovarjamo na pogosta vprašanja o prekomernem izpadanju las, ki se pojavljajo na forumih.
Kazalo:
- Kaj je lahko vzrok za izpadanje las?
- Kako prepoznamo hormonsko izpadanje las?
- Ali izpadanje las lahko preprečimo?
- Kako obloge za revitalizacijo lasnih korenin delujejo?
- Kdaj poiščemo pomoč pri dermatologu?
- Kaj je trikološki pregled lasišča?
- Kako se uspešno lotimo prekomernega izpadanja las?
- Katera naravna kombinacija TREH RASTLIN daje odlične rezultate pri izpadanju las?
- Ali mi bo obloga spremenila barvo las?
- Koliko prahu in hidrolata potrebuje moški in koliko ženska?
- Kakšen je postopek priprave zmesi?
- Kakšen je postopek nanosa zmesi na lasišče?
- Koliko časa traja tretma?
Kaj je lahko vzrok za izpadanje las?
Pogostokrat si lahko pomagamo sami, da izpadanje las zaustavimo. Preden se problema lotimo na pravi način moramo poznati vzrok izpadanja las.
Naravno ali sezonsko izpadanje las
Ob menjavi letnih časov se pojavi rahlo povečano izpadanje las. To je naravna reakcija telesa na povečano ali zmanjšano zračno temperaturo. Sproži jo telesni mehanizem za prilagajanje na toplo ali hladno sezono.
Drugi vzrok naravnega izpadanja las je obnova. Lasje imajo svojo življensko dobo. Pri ženskah 6 let, pri moških 3 leta. Življensko dobo lasu delimo v tri obdobja. Doba rasti, prehodna stopnja in stopnja mirovanja. Na koncu stopnje mirovanja, las samodejno izpade in v lasni korenini prične nastajati nov las. To je naravni proces, ki poteka postopno. Tako izpadanje las ne povzroči vidne plešavosti na lasišču.
Hormonsko izpadanje las
Hormonsko izpadanje las je najbolj pogosto pri moških, tako imenovana moška plešavost (androgena alopecija).
V lasnih koreninah so receptorji, ki iz tkivne tekočine sprejemajo moške hormone. Moški hormoni začnejo stiskati volumen lasne korenine, le ta pa ne more več v polni meri tvoriti lasu. Ko je moških hormonov preveč, se volumen lasne korenine tako močno zmanjša, da ne more več tvoriti lasu in če ne ukrepamo, sčasoma lasna korenina odmre. Da bi plešavost preprečili je dobro, da z naravnimi rešitvami razpršimo hormone, ki stiskajo lasno korenino. Ko lasna korenina odmre, je ne moremo več oživiti. Pomagamo si lahko le s kirurškim posegom presaditve las. Prav zato je nadvse pomembno, da ukrepamo pravočasno.
Pri ženskah problem hormonskega izpadanja las povzroči menopavza, policističnih jajčniki, hormonsko nihanje po porodu in pri problemih z delovanjem ščitnice. Pravočasno ukrepanje s preparati, ki razpršijo hormone ob lasnih koreninah je ključnega pomena.
Kako prepoznamo hormonsko izpadanje las?
Hormonsko izpadanje las prepoznamo po močnem izpadanju las na vrhu glave, kjer se najprej pokaže plešavost. Pri nepravilnem delovanju ščitnice pa je značilno izpadanje las nad sencami, na obeh straneh lasišča (visoko čelo).
Izpadanje las zaradi stresa
Koža na lasišču se pri dolgotrajnem stresu napne, dotok krvi do lasnih korenin je moten, s tem pa tudi dotok hranljivih snovi, ki so nujno potrebne za nastajanje lasu. Zategnjena koža na lasišču povzroči zmanjšanje volumna lasne korenine in s tem šibkejši las, ki hitro izpade. Zelo dobrodejna je v tem primeru masaža lasišča z Amlinim oljem.
Izpadanje las zaradi stranskih učinkov zdravil
Nekatera zdravila povzročajo izpadanje las. Tovrsten stranski učinek je vedno naveden v navodilih za uporabo. Posebno pozornost moramo nameniti redni obnovi lasnih korenin, s tem namreč ohranjamo njihovo polno delovanje.
Izpadanje las po kemoterapiji
Izgubo las povzročajo citostatiki, ki preprečujejo rast in delitev celic. Poleg rakavih celic pa prizadanejo tudi zdrave celice. Na udaru so vse hitro rastoče in deleče se celice, med katere spadajo tudi celice v lasni korenini. Izguba las je lahko popolna ali pa le delna, vendar ni trajna. Po končani kempterapiji lasje ponovno zrastejo. Lasišče bo hvaležno, če ga boste z rastlinskimi oblogami lasišča razstrupili in obnovili lasne korenine.
Izpadanje las in prehrana
Uravnotežena prehrana in pitje zadostne količine vode je temelj za preskrbo našega organizma z vitamini in minerali, ki jih lasne korenine potrebujejo, da bi tvorile proteine in aminokislinske vezi iz katerih je las sestavljen. Velik pomen imajo vitamini skupine B, vitamin C, vitamin A, vitamin D in vitamin E. Nepogrešljivi minerali so Selen, Kalcij, Železo, Cink in Žveplo.
Izpadanje las in bolezni lasišča
Najpogostejše bolezni lasišča, ki povzročijo izpadanje las so glivična in bakterijska obolenja.
Folikulitis – vnetje lasnih korenin, ki ga povzroča bakterijska, virusna ali glivična okužba. Najpogosteje je to bakterija Staphylococcus aureus.
Seboreični dermatitis – povzroča ga okužba z glivico po imenu Malassezia, ki povzroča močno srbenje lasišča. Koža se vname in postane rdeča, na vrhu vnetja pa se pojavi prhljaj. Pomagajo rastlinske obloge, ki preprečujejo razvoj glivic, uravnajo bakterijsko floro na lasišču in preprečujejo vnetje kože lasišča.
Ali izpadanje las lahko preprečimo?
Bistven pomen tukaj igra preventiva. Pogosto pomagajo čisto preprosti ukrepi, ki jih vpeljemo v svojo dnevno negovalno rutino.
- Preverite svoje prehranske navade, vrsto in kakovost hrane ter količino popite vode. Hrana naj bo bogata z vitamini in minerali ter proteini.
- Z redno telesno vadbo zmanjšajte slabe vplive stresa na vaše lase. Telesna aktivnost dokazano zmanjša nivo kortizola (stresni hormon) v krvi.
- Za umivanje las izberite ekološki šampon, ki ima rahlo kisel pH in eterična olja za uravnavanje mikrobne flore na lasišču.
- Po umivanju las si vedno na lasišče in lase nanesite hidrolat rožmarina in ga NE izpirate z las. Pospešil bo mikrocirkulacijo lasišča in podprl dobrodejno delovanja šampona.
- Masaža in detox lasišča z Amlinim oljem. Koža lasišča je zelo tanka in se hitro obnavlja. Odmrle celice kože se spojijo z maščobo (sebum) in se zaradi las težje odstranijo z lasišča. Toksini in bakterije imajo na lasišču odlične pogoje za svoj razvoj. Lasje jim zagotavljajo toploto, znojnice vlago, odmrla koža pa hrano. Detox lasišča v obliki oljenja in masaže je ena najbolj naravnih in učinkovitih metod ohranjanja zdravega lasišča.
- Vsaj enkrat letno si privoščite šest tedensko obnovo lasnih korenin s pomočjo rastlinskih oblog za lasišče.
Kako obloge za revitalizacijo lasnih korenin delujejo?
Obloga za obnovo lasnih korenin je sestavljena iz treh rastlin, ki med seboj sinergično delujejo:
- Amla (Emblica officinalis) z vsoko vsebnostjo vitamina C in terpeni deluje na lasne korenine regenerativno. C vitamin pospeši dotok kisika v lasno korenino in jo oskrbi s svežo energijo, da lahko proizvaja zadostno količino zarodnih in melaninskih celic, ki so pogoj za močan, svetleč in prožen las.
- Hibiskus (Hibiscus rossa sinensis) razprši hormone nakopičene okrog lasne korenine. Na ta način osvobodi lasno korenino pritiska hormonov. Lasna korenina nato zopet lahko tvori zadostno količino celic, za močan las.
- Rožmarin (Rosmarinus officinalis) pospešuje mikro cirkulacijo krvi v lasišču in je odličen transporter učinkovin do lasne korenine.
Več o postopku in kompletu proti izpadanju las najdete na povezavi:
Kdaj poiščemo pomoč pri dermatologu?
Kadar je izpadanje las zelo intenzivno in ne najdemo pravega vzroka, je pomoč potrebno poiskati pri strokovnjaku. Dermatolog je vsekakor prava odločitev. Pomagate pa si lahko tudi s trikološkim pregledom lasišča.
Kaj je trikološki pregled lasišča?
Trikološka kamera je medicinski priporomoček s katerim se opravi pregled lasišča. Pri tem pregledu lahko s pomočjo mikroskopa z visoko povečavo vidite svoje lasišče. Trikolog vam bo pojasnil stanje vašega lasišča in morebitne nepravilnosti, ter kako jih odpraviti.
Več informacij o naprednejših frizerskih salonih, ki uporabljamo trikološke aparate, diagnosticiranje in rastlinske obloge las/lasišče v svojem salonu najdete na:
Kako se uspešno lotimo prekomernega izpadanja las?
Kot lastniki EDINE SLOVENSKE blagovne znamke rastlinskih negoval smo skupaj z našimi partnerji odkrili KOMBINACIJO RASTLIN, ki skupaj s pravilnim postopkom dajejo navdušujoče rezultate pri naslednjih težavah:
- GENSKO IZPADANJE LAS
- IZPADANJE LAS – ZARADI OSTALIH VZROKOV
- KREPITEV LAS IN LASNIH KORENIN
- PREZGODNJE SIVENJE LAS
Katera naravna kombinacija TREH RASTLIN daje odlične rezultate pri izpadanju las?
Po tradicionalni kitajski medicini in ajurvedi Hibiskus poznamo predvsem kot čaj za različne prebavne, respiratorne in urinalne težave. Po drugi strani pa je prav ta rastlina zaradi visoke vsebnosti vitaminov in mineralov vse bolj pogosta sestavina v najrazličnejših kozmetičnih izdelkih. Več informacij si lahko preberete v članku hibiskus.
Glavna naloga Hibiskusa v primeru izpadanja las je, da razprši nakopičene hormone v koži lasišča in prepreči zmanjševanje lasnih korenin.
Ali mi bo obloga spremenila barvo las?
Ne, obloga s temi tremi sestavinami vam ne bo spremenila barve las.
Koliko prahu in hidrolata potrebuje moški in koliko ženska?
Moški: 10 g ekološke Amle v prahu + 10 g ekološkega Hibiskusa v prahu + 50 ml rožmarinovega hidrolata .
(1 komplet torej zadostuje za 10 tretmajev )
Ženske: 20 g ekološke Amle v prahu+ 20 g ekološkega Hibiskusa v prahu + 100 ml rožmarinovega hidrolata.
(1 komplet torej zadostuje za 5 tretmajev )
Kakšen je postopek priprave zmesi?
V stekleno ali plastično posodo stresemo ekološki prah Hibiskusa in Amle v enakem razmerju. Dodamo ustrezno količino rožmarinovega hidrolata.
Vse sestavine dobro premešamo, da dobimo zmes gostote “jogurta”.
Kakšen je postopek nanosa zmesi na lasišče?
Zmes nanesemo na umito in suho lasišče. Nanašamo po prečah, ki jih naredimo na razdalji cca. 2 cm. Po končanem nanosu oblogo z rahlimi krožnimi gibi enakomerno porazdelimo po celotnem lasišču. Glavo ovijemo s prozorno folijo za živila in pustimo delovati cca. 1 uro. Potem si lasišče speremo in posušimo.
Koliko časa traja tretma?
Postopek ponavljamo 1 x tedensko, 6 tednov zapored. Izboljšanje stanja opazimo že zelo kmalu. Po 6. nanosu pa so rezultati očitni. Če želite še boljše rezultate, po končanem 6 tedenskem tretmaju, lahko nadaljujete z nanosi na vsakih 14 dni.